Nájezdové rampy
Pokud je úroveň vstupu do objektu v jiné výšce než okolní terén, je potřeba tento rozdíl vyrovnat. Nejpřirozenějším způsobem byl vždy schodek, případně několik schodů za sebou. Jestliže nám to prostor před objektem dovoluje a výškový rozdíl není příliš velký, pak další a řekněme v tomto případě nejuniverzálnější variantou je rampa. Na rozdíl od ostatních zařízení pomáhajících překonat schody je stavebně vytvořená rampa u většiny případů nejlepším řešením, a to nejen z hlediska estetického, ale protože ji může použít každý, pro kterého jsou schody překážkou. I z toho důvodu apeluji na použití rampy vždy, pokud je to možné.
Pomůcka pro vozíčkáře, slouží k snadnějšímu naložení do výšky mech. vozíku , skútru , zvedáku apod
Nájezdová rampa , ližiny pro vysokou nosnost a bezpečnost . Užije snad každý vozíčkář , majitel skútru , sekačky ...
Zlamovací hliníková nájezdová rampa . Díky hliníku váží jen 9 kg ! Vhodná pro nakládání skútrů , vozíků , chodítek do auta ..
Trojdílné teleskopické nájezdové rampy v celkové délce 289 cm.
Jak vybrat ?
Nejdůležitějším parametrem je maximální možný sklon rampy s přihlédnutím k její délce. Doporučovaný sklon je 1:16 až 1:12.
Pokud rampa nepřekročí svojí celkovou délkou 3 metry, pak může být ve sklonu až 1:8.
I když máme rampu v dostatečně mírném spádu, nemůžeme ji vytvořit nekonečně dlouhou bez možnosti odpočinku.
Proto zřizujeme vždy minimálně po 9 metrech podestu v délce 1,5 metru. Příčný sklon rampy by měl být prakticky rovinný, maximálně ve sklonu 1:100.
Nejprve si vysvětleme, jak si lze jednoduše zjistit skutečnou délku rampy pro danou výšku, kterou je nutné překonat. Překonáváme-li například schodek o výšce 15 cm rampou ve sklonu 1:16, pak její délka se bude rovnat šestnáctinásobku
překonávané výšky. Tedy 16 x 15 cm = 2,4 m.