chůze s berlemi (nastavení a používání berlí)
Nastavení a používání berlí:
V první řadě je nutné mít správně nastavenou výšku berlí. Orientační výška by měla být taková, že při vzpřímeném stoji s volně visící rukou by madlo berle mělo odpovídat úrovni zápěstí. Výšku vždy nastavujte v obuvi, ve které trávíte nejvíce času.
Chůze o berlích je součástí rehabilitace, která čeká téměř každého po úraze či operaci dolní končetiny.
1. Chůze o berlích má vypadat skoro jako chůze bez nich
Doporučuji chůzi začínat tak, že obě berle dáte před sebe ve stejné vzdálenosti, poté mezi ně položíte poraněnou končetinu bez došlapu. I když nesmíte končetinu plně zatížit, měli byste se snažit simulovat co nejnormálnější chůzi (krčit a natahovat koleno, v kyčli nezapomínat na zanožení dolní končetiny při odrazové fázi). Došlapujte na patu a špičku odvalujte od palce avšak vše bez zatížení. Pokud je lékařem postupně umožněna částečná zátěž, můžete se o poraněnou nohu při došlapu postupně aktivně opřít.
2. Kontrolujte držení svého těla
Při vzepření se rukama o berle mějte vždy napřímená záda, hlavu v prodloužení páteře (ne v předsunu), aktivní břišní svaly, velmi mírně pokrčené (otevřené) lokty a hlavně ramena korigovaná směrem dolů a dozadu tak, aby byly zapojené mezilopatkové svaly a dolní fixátory lopatek. Nedojde tak k přetížení trapézového svalu, zkrácení prsních svalů a přetížení ramenních kloubů, které by mohlo přejít až v zánět. Špatné držení těla při chůzi o berlích dále může způsobit bolesti hlavy, četné blokády žeber a páteře, či jiné bolesti pohybového aparátu.