Slovník pojmů, Strana 3

A B C Č D E F G H I J K L M N O P R S T V Z

horečka

Horečka  je označení stavu organismu, jehož tělesná teplota je vyšší než obvykle. U člověka je za horečku považována teplota vyšší než 38 °C (více než 37 °C se považuje za zvýšenou teplotu). U některých…

houser

Stalo se Vám, že jste se chtěli pro něco ohnout, sebrat ze země těžší předmět nebo jste si hráli se svými malými dětmi a nedali si pozor na to, jak se zvedáte a už jste se nenarovnali? Vězte, že jste si přivodili akutní blokádu, lidově nazývanou též…

chůze s berlemi (nastavení a používání berlí)

Nastavení a používání berlí:  V první řadě je nutné mít správně nastavenou výšku berlí. Orientační výška by měla být taková, že při vzpřímeném stoji s volně visící rukou by madlo berle mělo odpovídat úrovni zápěstí. Výšku vždy nastavujte v…

Iktus

je známý jako cévní mozková příhoda nebo mrtvice. Jedná se o akutní onemocnění, které nastává, když dojde k náhlému narušení krevního zásobení mozku. Tento stav může vést k poškození mozkové tkáně a ztrátě některých tělesných funkcí.  Projevuje…

invalidní vozík

Invalidní vozík je zdravotnický prostředek určený k přesunu osob se sníženou mobilitou různé příčiny. Invalidní vozíky rozdělujeme na elektrické, mechanické a polohovací. Rozdělujeme je nejen podle použití , ale i podle šířky sedáku . Vozíky…

Irigátor

Irigátor nebo-li střevní sprcha je staro-nová metoda čištění střev a vychází z tradice staroindické medicíny. Irigátor napomáhá vyčistit všechny tělesné dutiny. Používá se tedy například pro výplachy pochvy, aplikaci klystýru, ale i jako…

jak funguje kyslíkový koncentrátor

Jak funguje kyslíkový koncentrátor? Kyslíkový koncentrátor je zařízení, který dokáže koncentrovat kyslík přímo ze vzduchu, který je v místnosti okolo přístroje a jeho následnému dodávání pacientům, kteří mají problémy s dýcháním a potřebují…

jak fungují bezdrátová sluchátka k tv

Jak fungují bezdrátová sluchátka k TV:  Než začnete zařízení používat, prosím nabijte jej po dobu 3 hodin. Vložte jednu baterii do sluchátek a druhou baterii vložte do nabíjecí stanice.Do nabíjecí stanice připojte kabel nabíječky a zapojte…

jak si vypláchnout nos

Vyplachování nosu je účinná metoda na zvlhčení nosní sliznice, odstranění hlenu, prachu a alergenů z nosních dutin. Pomáhá při nachlazení, alergiích. Zde je postup, jak si vypláchnout nos:  Potřebné vybavení je slaná voda (fyziologický…

jak správně změřit záchodové prkénko

Jak s právně změřit záchodové prkénko?  Pečlivě si musíte zaznačit 6 různých vzdáleností. Doporučujeme prosto si udělat na papír náčrtek nebo jednotlivé rozměry zaznamenat např. fotografií. K měření použijte svinovací metr. Měření provádějte na…

jak srovnat vbočený palec bez operace

Vbočený palec . (lat. hallux valgus) je získaná deformita nohy. Jde o komplexní postižení přednoží s poruchou postavení palce.    Srovnat lze především v počátku onemocnění cvičením a rehabilitací kloubu palce, posílením svalů…

Jak velký rehablitační míč potřebuji ?

Jak vybrat správný rozměr vozíku?

Správně nastavený vozík je klíčem ke zdravému a pohodlnému sezení. Přesné rozměry a nastavení zajistí komfort, stabilitu a správnou ergonomii. Konzultace se specialistou je vždy doporučena. 1. Šířka sedu  Měření: Vzdálenost mezi…

jak změřit tlak

Měření krevního tlaku lze provádět doma pomocí tlakoměru. Zde je krok za krokem, jak měření správně provézt:  Vyberte si klidný čas: Tlak měřte, když jste v klidu, nejlépe ráno, a alespoň 30 minut po jídle, cvičení nebo pití kofeinových…

Jaká je ideální výška postele?

Výška postele je pro vaše pohodlí zásadní. Určuje, jak dobře se vám bude ulehat i vstávat, zajistí průvanem nerušený spánek a důležitá je i pro správnou hygienu. Jaká je tedy optimální výška postele? Obecně platí, že spací plocha by měla být…

jaký je normální krevní tlak

Jaký je normální tlak?    V nejrůznějších diskuzích často slýcháme o optimálním krevním tlaku 120/80 mmHg. Tyto hodnoty se však vztahují pouze na zdravého dospělého člověka. Například u dětí a diabetiků by mohly naopak značit závažné…

jemná motorika

Jemná motorika zahrnuje motoriku prstů a artikulačních orgánů. Je řízená aktivitou drobných svalů a vypovídá o manipulačních schopnostech dítěte. Jedná se třeba o navlíkání korálků, stavění lega a úkony spojené se samoobsluhou např. zapínání…

karpální tunel

Karpální tunel představuje průchod mezi předloktím a dlaní ohraničený karpálními kostmi a vazy. Prochází jím nervy, cévy a šlachy a právě při útlaku nervu. V této oblasti dochází k bolestivému stavu nazývanému syndrom karpálního…

kdy se měří tlak

  Tlak u člověka se obvykle měří za účelem sledování krevního tlaku, který je důležitým ukazatelem zdraví kardiovaskulárního systému. Měření krevního tlaku se provádí v různých časech. Měření krevního tlaku se doporučuje provádět pravidelně,…

ketóza

Ketóza je stav, v lidském organizmu, při kterém dochází k nadměrné tvorbě ketolátek, což jsou organické sloučeniny, při metabolickém procesu známek jako ketogeneze. Tento stav obvykle nastává, když je příjem sacharidů v potravě velmi nízký a tělo…

kiss syndrom

 "symetrická porucha indukovaná kloubem hlavy". Je teoretický koncept použít hlavně v alternativní medicíně. Označuje dysfunkci kraniovertebrálního spojení (oblast mezi lebkou a krční páteří), která má vliv na vývoj dítěte, zejména…

klystýr

Klystýr Zaslechli jste již o výplachu střev pomocí klystýru? Lidé tuto proceduru provádějí pro očistu tlustého i tenkého střeva od zbytků stravy, čímž střeva pracují snadněji. Klystýr navíc podporuje střevní peristaltiku.  Jedná se o…

krční páteř

Krční páteř  tvoří most mezi hrudníkem a hlavou, jedná se o nejpohyblivější část z celé páteře člověka. Skládá se ze sedmi krčních obratlů, které jsou obvykle označovány písmenem „C“ a číslicí 1–7, číslováno od hlavy směrem dolů. Správná…

krevní tlak

Krevní tlak je tlak, kterým působí krev na stěnu cév. Pro měření tlaku krve používáme tlakoměr, tonometr, manometr, viz. měření tlaku. Na velikost krevního tlaku působí mnoho vlivů: věk, aktuální mentální a fyzické rozpoložení, okolní teplota a…

křeč

Křeč (latinsky: spasmus, řecky: hyperkinesis) je nefyziologický stav, kdy dochází k nadměrnému či dlouhodobému stahu kosterní nebo hladké svaloviny. Mechanismus vzniku křečí tkví v inervaci svalů, konkrétně ve vyšší dráždivosti nervů či neustálému…

Nahoru