Slovník pojmů, Strana 8
A B C Č D E F G H I J K L M N O P R S T V Z Ž
studená pěna
Studená pěna je moderní materiál používaný zejména při výrobě matrací, polstrování a sedacích souprav. Vyrábí se za nižších teplot, což jí zajišťuje specifické vlastnosti. Hlavní vlastnosti studené pěny: Vysoká pružnost: Rychle se…
SÚKL
SÚKL je zkratka pro Státní ústav pro kontrolu léčiv. Jedná se o českou instituci, která zajišťuje dohled nad bezpečností, kvalitou a účinností léčivých přípravků a zdravotnických prostředků (pomůcek) v České republice. Hlavní činností je…
SUNDO
Německá společnost Sundo Homecare byla založena v roce 2011. Společnost se specializující se na vývoj, výrobu a distribuci zdravotnických prostředků a pomůcek pro domácí péči. Sundo Homecare byla založena s cílem poskytovat kvalitní a inovativní…
Syndrom neklidných nohou
RLS – Restless Legs Syndrome Syndrom neklidných nohou je neurologické onemocnění, které se projevuje nutkavou potřebou pohybovat dolními končetinami. Příznaky se nejčastěji objevují večer nebo v noci, což může vést k poruchám spánku a celkovému…
Syndrom zmrzlého ramene
Adhezivní kapsulitida, známá také jako syndrom zmrzlého ramene, je bolestivé onemocnění, které se projevuje ztuhlostí a omezenou pohyblivostí ramenního kloubu. Pacienti mají potíže s upažením, rotací ramene a celkovým pohybem paže. Tento stav…
Technologie BRQ
nebo "Anti-Burst" obvykle označuje technologii nebo mechanismus navržený k prevenci nebo zmírnění rizik výbuchu, prasknutí nebo prasknutí tlaku v různých systémech. Termín "BRQ" může být specifický název produktu,…
tejpování
Tejpování je metoda, která využívá speciální elastické pásky (tejpovací pásky nebo kinesio tejpy) k podpoře svalů, šlach, kloubů a měkkých tkání. Tyto pásky se lepí přímo na kůži a díky své pružnosti podporují pohyb bez omezení mobility. Tejpování…
TENA
Po více jak čtyřiceti letech zkušeností se značka TENA řadí mezi světové odborníky na řešení problémů s inkontinencí. Při vývoji výrobků, které splňují požadavky jednotlivců, pečovatelů, klinických lékařů a zdravotnických služeb po celém světě,…
tenisový loket
Tenisový loket Tenisový loket je onemocnění šlach a svalových úponů, pomocí kterých se svaly připínají ke kostem. Kvůli opakovaným stereotypním jednostranným pohybům vznikají ve šlachách mikrotraumata – právě ta způsobují…
valgozita
je ortopedický termín označující vybočení kloubu nebo kosti směrem dovnitř, což platí, že se části těla přibližuje střední ose těla. Tento stav je často spojen s deformitami dolních končetin. Nejčastěji se jedná o valgozitu kolen, tedy porušenou…
Vertikalizace
Slovo vertikalizace je pomalé uvedení do svislé polohy. V rámci fyzioterapie je vertikalizace uplatňována zejména u pacientů, kteří byli dlouhodobě imobilizováni na lůžku. Indikace Řídí se vždy dle indikace lékaře. Všeobecně řečeno je…
vertikalizace
zaujetí vertikální polohy těla, postavení se, obv. ve smyslu ukončení režimu důsledného pobytu na lůžku. Vertikalizace bývá spojena se zahájením rehabilitace chůzí Cílem vertikalizace je dosáhnout maximální možné míry soběstačnosti…
visco pěna
Visco pěna, často označovaná jako paměťová nebo líná pěna, je speciální materiál vyrobený z polyuretanu s příměsí dalších látek, které zvyšují její viskoelastické vlastnosti. Tento typ pěny reaguje na teplotu a tlak, čímž se přizpůsobuje tvaru těla…
Vojtova metoda
Vojtova metoda (též nazývána jako metoda reflexní lokomoce) je soubor cvičebních technik používaných k léčbě hybných poruch, objevená českým dětským neurologem MUDr, Václavem Vojtou. Jejím základním principem je fakt, že v centrálním nervovém…
Výběr správné manžetky k tonometru
je důležitý pro přesné měření krevního tlaku. Při výběru se zaměřte na tyto faktory: Obvod paže – Změřte obvod paže v polovině mezi loktem a ramenem. Podle toho zvolte velikost: Dětská: 12–18 cm Standardní: 22–32 cm Velká:…
Výběr vozíku
Na co se zaměřit při výběru invalidního vozíku? Pşi pořizování invalidního vozíku je důležité zohlednit celou řadu faktorů, aby byl zajištěn maximální komfort, bezpečnost a praktické využití pro uživatele. Nesprávně zvolený vozík…
výměna baterií
Výměna gelových baterií ve skútru si můžete udělat sami , nebo to může na počkání udělat náš technik. Zde je návod , jak na to Výměna aku ve skútrech Rolektro a Selvo
výplach nosu
Proplachování nosu je jednoduchá, ale účinná metoda, která pomáhá udržovat nosní dutiny čisté a zdravé. Používá se k odstranění přebytečného hlenu, alergenů a nečistot, které mohou způsobovat nepříjemné symptomy jako ucpání nosu, rýmy či…
zánět páteře
(spondylitida) je zánětlivé onemocnění postihující obratle, meziobratlové ploténky nebo okolní měkké tkáně páteře. Může být způsobeno infekcí, autoimunitními procesy nebo jinými zánětlivými stavy. Příčiny: Infekční: Bakterie (např. stafylokoky,…
zánět šlach
Zánět šlach / tendinitida / je bolestivý stav postihující oblast šlach kdekoli na těle, který může omezovat pohyblivost a způsobit výrazné nepohodlí. Nejčastější příčinou zánětu šlach je pravidelně opakující pohyb či při sportovní…
zdravotní polštář
Zdravotní polštář je nezbytná zdravotní pomůcka, která poskytuje maximální komfort a podporu při spánku a odpočinku. Tento produkt je navržen tak, aby zlepšoval kvalitu spánku a předcházel problémům s páteří. Vyrábí se zpravidla s náplní…
zkušební jízda
skútru , vozíku v našm pojetí znamená ,že před koupí stroje náš technik v místě dodání / třeba u Vás doma / vše ukáže . Budete proškoleni i v péči o předvedený stroj . Provede test jízdy a provozu. Někdy je toto zpoplatněno…
zlomenina krčku
Zlomenina krčku femuru (kyčelního kloubu) je vážné poranění, při kterém dochází k přerušení kosti v oblasti mezi hlavicí stehenní kosti a jejím tělem. Příčiny: Pády (zejména u starších lidí s osteoporózou). Úrazy při dopravních…
zlomenina zápěstí
Zlomenina zápěstí je časté poranění, který může být způsoben pádem na ruku či nárazem. Jedná se o nejčastější typ zlomeniny předloketní vřetenovité kosti. Může se i jednat o zlomeninu jednoho či několika kostí zápěstí nebo zlomeninu…
ZTP
ZTP Jedná se o průkaz obdélníkového tvaru, který je vydaný osobám se zdravotním postižením má označení TP (těžké postižení), ZTP (zvlášť těžké postižení), ZZP/P (zvlášť těžké postižení z průvodcem). Nárok na průkaz osoby se zdravotním postižením má…