zánět šlach

Zánět šlach /  tendinitida /  je bolestivý stav postihující oblast šlach kdekoli na těle, který může omezovat pohyblivost a způsobit výrazné nepohodlí. Nejčastější příčinou zánětu šlach je pravidelně opakující pohyb či při sportovní aktivitě založené na pravidelných pohybech. Vedle sportu jsou velmi častou zánětu šlach také povolání s jednostrannou zátěží. 

 

Zánět šlach – příznaky
Podle čeho poznáte, že vás trápí právě zánět šlach? Mezi nejčastější příznaky patří:

Bolest, která se zhoršuje při pohybu nebo námaze.
Bolest může mít charakter píchání a pálení.
Výjimkou není svědění nebo zvýšená citlivost postižené oblasti.
Na postiženém místě může docházet k otokům.
Pokud máte na zánět šlach podezření, určitě byste měli navštívit lékaře, který stanoví přesnou diagnózu a léčbu.

Léčba tendinitidy
Jak se zánět šlach (tendinitida) léčí? Způsobů je několik.

V rámci první pomoci si můžete pomoci aplikací ledu. Chlad sníží otok a uleví od bolesti. Můžete použít například chladivé polštářkybalzám chladivý nebo led ve spreji
Pokud máte podezření na zánět šlach, nepodceňujte odpočinek. Postiženou oblast byste v žádném případě neměly namáhat. Vyvarujte se všech činností, které bolest zhoršují.


Úlevu od bolesti přináší také komprese. Správně aplikované obinadlo nebo ortéza poskytuje postiženému místu oporu, snižuje otok a může částečně omezovat pohyblivost, čímž napomáhá hojení zánětu.
Při dodržování klidového režimu by bolest měla ustoupit do 4 až 6 týdnů. V případě silné bolesti vám může lékař doporučit medikaci. Pokud bolest neustupuje, lékař vám doporučí fyzioterapii a rehabilitaci.

Fyzioterapeuté a rehabilitační lékaři mohou k léčbě tendinitidy používat např. léčbu pomocí rázové vlny nebo laseru.